Redan 1928 startades en HD Klubb i Prag. Idén föddes när racerföraren Bohumil Turek kom till sitt eget bröllop tillsammans med 60 goda vänner i kortege på motorcykel. Det måste ha varit mäktigt. Detta var 1927 och året därpå bildades klubben som hållit igång sedan dess. Detta trots försök från den totalitära kommunistregimen att stoppa föreningens verksamhet.

Klubben har hela tiden haft klubbmöten den första torsdagen varje månad. Men på grund av förtrycket från regimen var man tvungen att göra ett uppehåll med den årliga kortegekörningen och andra gemensamma körningar från någon gång på femtitalet och fram till 1989. Det uppfattades antagligen som uppvigling mot sovjetockupationen att köra hoj i grupp. Efter att kommunisterna störtats av det tjeckiska folket återupptogs aktiviteterna och man kunde återigen resa fritt i världen och lära känna hojåkare i andra länder. 2003 firades 75-årsjubiléet av klubbens bildande med ett stort internationellt superrally i Prag. Här kan du läsa historien om klubben och se lite kul bilder http://www.hdcp.cz/cs/historie-klubu